Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Ahoj, já jsem Karin.
Jako ve všech evropských zemích i v České republice patří Nový rok mezi nejbouřlivěji slavené svátky roku. Říká se mu také Silvestr, podle sv. Silvestra majícího svátek poslední den v roce, 31. prosince.
V téhle lekci si řekneme, jak Češi slaví Nový rok.
Víte, co to je novoroční předsevzetí a proč si je Češi dávají?
Odpověď vám ukážeme na konci tohoto videa.
Oslava Nového roku začíná už odpoledne či večer předchozího dne, na Silvestra. Jakkoliv se může slavit také v rodinném kruhu, typické je pořádání oslav pro široký okruh přátel a známých. K dobrým zvykům patří také, že se lidé před půlnocí shromažďují na náměstích měst a vesnic a společně odpočítávají poslední vteřiny starého roku a příchod nového slaví bouřlivým otevíráním lahví sektu odpalováním rachejtlí, petard a ohňostrojů.
K oslavám nerozlučně patří alkohol, který se konzumuje ve velkém množství a významně přispívá k bujaré atmoféře. Nechybí ani jídlo, typické jsou zejména nejrůznější druhy chlebíčků, jednohubek a dalších výrobků studené kuchyně. Popíjení je korunováno novoročním přípitkem o půlnoci, když končí starý a začíná nový rok. V ten moment si lidé vzájemně přejí vše nejlepší do nového roku a posílají si emaily a sms s blahopřáním. Novoroční oslavy obvykle končívají až nad ránem.
Vzhledem k náročnímu programu předchozího dne se většina lidí probouzí kolem poledne, mnozí s pocitem, že už jim bylo někdy v životě lépe. Ideální duševní stav pro pevné novoroční předsevzetí. Novoroční předsevzetí je slib udělat něco pozitivního pro svůj život. Oblíbené jsou závazky typu: Přestanu kouřit. Začnu sportovat. Zhubnu. Ne vždy se je podaří dodržet. Ale to nevadí. S příštím novým rokem tu bude další příležitost.
Hlavním mottem novoročního dne je úsloví jak na Nový rok, tak po celý rok”, znamenající, že jak prožijeme první den nového roku, tak prožijeme celý rok.
A teď dostanete odpověď na předchozí otázku.
Víte, co to je novoroční předsevzetí a proč si je Češi dávají?
Novoroční předsevzetí je slib, který si Češi obvykle dávají vždy na Nový rok. Je to závazek udělat něco pozitivního pro svůj život.
Jaká byla tahle lekce? Dozvěděli jste se něco zajímavého?
A jak slavíte Nový rok vy?
Nechte nám vzkaz na CzechClass101.com. Uvidíme se u další lekce.

Comments

Hide